Item Description
| 3TNV82A-GGE | |
|---|---|
| Net Intermittent Power | 17.7hp / 13.2kW |
| Rated Speed | 1800Rpm |
| Cylinders | 3 |
| Bore X Stroke | 82 x 84mm |
| Displacement | 1331 (cc) |
| Combustion Type | Direct Injection |
| Aspiration | Naturally Aspirated |
| Governor Type | Mechanical |
| Lubrication System | 5.5L Capacity Deep Oil Pan |
| Electrical System | 12V, 40 Amp Alternator |
| Fuel System | Distributor-Type MP2 Fuel Injection Pump |
| Cooling System | Water Pump, Belt Driven |
| Power Take Off | FWH-SAE #4 T=105, FW-SAE 7.5″ CMP |
| Dimensions | L=581mm, W=493mm, H=611mm |
| Dry Weight | 128kg |

