Item Description
| 3TNV76-GGE | |
|---|---|
| Net Intermittent Power | 14.3hp / 10.7kW |
| Rated Speed | 1800Rpm |
| Cylinders | 3 |
| Bore X Stroke | 76 x 82mm |
| Displacement | 1116 (cc) |
| Combustion Type | Indirect Injection |
| Aspiration | Naturally Aspirated |
| Governor Type | Mechanical |
| Lubrication System | 3.5L Capacity Shallow Oil Pan |
| Electrical System | 12V, 40Amp Alternator |
| Fuel System | In-line ML Fuel Injection Pump |
| Cooling System | Water Pump, Belt Driven |
| Power Take Off | FWH-SAE #5 t=124, FW-SAE 7.5″ CMP |
| Dimensions | L=567mm, W=430mm, H=601mm |
| Dry Weight | 123kg |

